• İLK MANGA VE ANİMENİZ NEYDİ? 5 0 5 1

İLK MANGA VE ANİMENİZ NEYDİ?

Başlatan Birket, 07 Kasım 2023, 22:59:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BirketKonuyu Başlatan

Hop, selam.

Klasiktir tanışmalar her yerde muhabbete konu olur. Maksat forum genişlesin; bu alemle tanışmanızı alalım, ilk anime ve manganız neler bir de burada duyalım.

Benimki:

Anime
Arkadaşımın anime denen şeyleri anlatmasıyla bilinçli olarak ilk izlediğim Naruto'ydu. TV'de KidzAnimez'de çıkıyordu. Bleach ve Death Note da veriyordu o kanal ne güzel. Bilinçsiz olarak en eski Mega Man ve Yu-Gi-Oh! aklımda. Yine kanallardan.

Manga
Siteyi ilk Berserk ararken denk gelerek bulsam da ilk mangam olarak bayağı yazılı basılı Naruto cildi alıp okumuştum. O şekil yani.

İyi forumlar insanlar  ;D

Cipsy

Anime olarak üzerinden çok yıllar geçti, hangisi ilk önceydi hatırlamakta zorluk çekiyorum. Cobra'yı hatırlıyorum. Ama eskilerden biraz daha güncel olarak Elfen Lied vardı. O zamanlar bir hayli etkilemişti. Aklımda kalmıştı ve hâlâ öyle.

Manga kısmı daha da karmaşık. Etrafa dağılmış yap-boz parçaları gibi. Yaşlanmışım 🫨

Trao

İlk animem Digimon veya Pokemon'du.

Mangam ise Bleach'ti. Konuyu açan Birket gibi bende Animez'den izlemiştim Bleach ve diğer animeleri. Bleach ve Naruto'nun bölümleri bir yerden sonra yenisi gelmeyip tekrara girince araştırıp mangalarının olduğunu öğrenmiştim. MangaTürk'ten okumaya başlamıştım. Daha sonra Naruto'ya başlamıştım ama yanlış hatırlamıyorsam 80'li bölümlere kadar okurken direkt 200'lü, 300'lü bölümlere atlamıştım. Yani aradaki bölümlerin çevirisi yapılmamıştı. Bende yarım bıraktım. Tabii daha sonra (yıllar sonra) okuyup bitirdim.
: : Theatrum Mundi : :

CloudT

Hmm anime olarak pek hatırlayamıyorum ama aslında olay anime bilinciyle izlediğim ve bilmeden izlediğim olarak ikiye ayrılıyor. Buna göre değişiyor ama ilk zamanlarda bilmeden izlediklerim genelde sabah kuşaklarında yayımlanan One Piece, Pokemon vesareydi.

Manga olaraksa hiç hatırlamıyorum. O kadar çok seriden ve yıllardan sonra ilk ne okuduğumu resmen unutmuşum.
もし、私の持っているものが私を意味するなら、私が持っているものを失ってしまったら、私は誰なんだろう?

Hazel'S

Anime olduğundan bi' haber olduğum ilk animem Beyblade sanırım. Zamanında -hangisi emin değilim- bir gazete çizgi film cd'leri için haftalık kupon veriyordu. Annem de o kuponlardan biriktirmiş. CD'lerin arasında Beyblade de vardı. Henüz 5 yaşımdaydım ve ilk aşkım Kai olmuştu (5 yaşındaki bir çocuk için oldukça havalı bir karakterdi sonuçta). Anime olduğunu bilerekten izlediğim ilk animem ise Mirai Nikki (evet, ilk için biraz fazla şiddetli :D).

Gelelim ilk mangama. Onun hikayesi bir tık daha klasik. Animesini izleyip de hani bunun devamı dememle başladı her şey ve o özel manga tabii ki Kaichou wa Maid-sama. Gerisi, bilirsiniz işte curcuna :D
Hellö there!

McMaster

Anime olarak pokemon veya yugioh olabilir. Daha eskisini hatırlamıyorum.Bir ara star da one piece  falan yayınlanmıştı. Onu da izlemiştim. Ama pek hatırlamıyorum şu an. Manga olarak ise sanırım naruto veya bleach olabilir. Çok zaman geçtiğinden kaydetmeyi unutmuşum. Neyse sağlık olsun. :'(  :'(  :'(
İnsanlar yaptıklarından mesuldür. Ama yaptıktan sonra ise keşkeler çekilmeyecektir.

Evanglinaa

Merhabalar,
Anime olarak howl'un yürüyen şatosuydu, ve ne sevdiğim de şuan o
Mangaya gelirsek yalan söylerim, hatırlamıyorum hiç, çok olası klasik okul shoujo mangası olmuştur, yada yanlış değilsem akatsuki no yona, akagami no shirayukihime, mavi mangayla ilgiliydi ama, burası kesin

Zero000

İlk mangam annemin bana aldığı Rosario Vampire mangasıydı. İlk animem de Another'dı

tatlıcocuklarıyerim

İLK ANİMEM NARUTO İDİ
İLK MANGAM İSE BENDE YOK TABİ TOMODACHİ GAME Dİ

RafiHzl

Anime olduğunu bilmeden izlediğim Neon Genesis Evangelion(tam olarak bu olduğundan pek emin değilim ama aşırı çok benziyor, insanların mechaları kontrol etmesi, mecha zarar görünce kendinin zarar görmesi vb.) sonrasında tabii ki Pokemon. :) Anime olduğunu bilerek izlediğim ise Death Note.

Manga konusuna gelecek olursak ilk okuduğum manga, emin olmamakla birlikte Bleach olması lazım. :)

Dark_Overlord

Anime olarak Vampire Knighttı herhalde yanlış hatırlamıyorsam.
Mangayı hatırlamıyorum maalesef.

Taiga

ANIMEZ ile animeyle tanisan dusundugumden fazla kisi varmis. Ben de MTV Turkiye sayesinde anime ile tanismistim. Ilk olarak izledigim anime Samurai 7 idi sanirim. Ama basiliskte olabilir. Turkce dublajli izlemistim. MTVnin dublajlari baya iyiydi. Ama sanki Basiliskin cevirisini Kazaskerin cevirisinden araklamislardi. Ama yanlis hatirliyor da olabilirim. MTVde anime gecesi olurken TRTde her hafta geceleri Studio Ghibli animeleri koyuyordu. Hatta MTVde Anime Forum isminde 3 kisinin anime tartisdigi bir program bile vardi.

Manga ile tanismam da internet ve bilgisayarimin oldugu 2009 senesine takabul ediyor. Daha fazla anime evrenine derinlemesine dalinca haliyle mangalarla da tanistim. Ilk mangami hatirlamiyorum ama zevk alarak okudugumu hatirladigim ilk manga Naruto idi. Sonrasinda Gantz bana Mangalari sevdirdi. Bitirici vurusu da Berserk yapti. Manga okumak dururken Anime de neymis dedim ve yillarca seyrek anime izlerken cok fazla manga okudum. Ne zaman ki bu hayat boyle gitmez, en iyisi kendime bir hedef belirleyeyim dedim. Iste o zaman anime ve manga okumayi acayip derecede azalttim. 2016 senesinde koymustum hedefimi. Hedef de Japonyada yasamakti. 7 Aydir Japonyadayim. Hedefi ilk belirledigim de animelerle, mangalarla yasayacagima gidip Japonyaya kendim anime, manga gibi ortamin icerisinde yasarim demistim. Sonradan bu dusuncem degisti. Ulke batiyor bari kulturunu bildigim, Turklerin az oldugu, insaninin karakterinin iyi oldugu bir ulkeye gideyim, en iyisi yine Japonya dedim kendi kendime. Iyiki de dusuncelerim degismis yoksa buyuk hayal kirikligina ugrardim. Burada arkadaslik ortami diye bir sey yok. Ama diger her konuda ortam gercekten de animelerdeki gibi. Sokaklar, yollar, evler, binalar, parklar etrafta o kadar cok ilginc sey var ki hala yurudugum kilomtre basina bir kac fotograf cekiyorum. Buraya geldikten sonra da anime izlemeyi veya manga okumayi artirmadim. Ama az kaldi Japoncami biraz daha ilerleteyim duzenli manga okumaya baslarim yine.

Bilgisayarda Turkce klavye yok. Romaji ile yaziyorum. Okumasi zor oldugu icin kusura bakmayin.

CloudT

Alıntı yapılan: Taiga - 01 Şubat 2024, 16:00:50ANIMEZ ile animeyle tanisan dusundugumden fazla kisi varmis. Ben de MTV Turkiye sayesinde anime ile tanismistim. Ilk olarak izledigim anime Samurai 7 idi sanirim. Ama basiliskte olabilir. Turkce dublajli izlemistim. MTVnin dublajlari baya iyiydi. Ama sanki Basiliskin cevirisini Kazaskerin cevirisinden araklamislardi. Ama yanlis hatirliyor da olabilirim. MTVde anime gecesi olurken TRTde her hafta geceleri Studio Ghibli animeleri koyuyordu. Hatta MTVde Anime Forum isminde 3 kisinin anime tartisdigi bir program bile vardi.

Manga ile tanismam da internet ve bilgisayarimin oldugu 2009 senesine takabul ediyor. Daha fazla anime evrenine derinlemesine dalinca haliyle mangalarla da tanistim. Ilk mangami hatirlamiyorum ama zevk alarak okudugumu hatirladigim ilk manga Naruto idi. Sonrasinda Gantz bana Mangalari sevdirdi. Bitirici vurusu da Berserk yapti. Manga okumak dururken Anime de neymis dedim ve yillarca seyrek anime izlerken cok fazla manga okudum. Ne zaman ki bu hayat boyle gitmez, en iyisi kendime bir hedef belirleyeyim dedim. Iste o zaman anime ve manga okumayi acayip derecede azalttim. 2016 senesinde koymustum hedefimi. Hedef de Japonyada yasamakti. 7 Aydir Japonyadayim. Hedefi ilk belirledigim de animelerle, mangalarla yasayacagima gidip Japonyaya kendim anime, manga gibi ortamin icerisinde yasarim demistim. Sonradan bu dusuncem degisti. Ulke batiyor bari kulturunu bildigim, Turklerin az oldugu, insaninin karakterinin iyi oldugu bir ulkeye gideyim, en iyisi yine Japonya dedim kendi kendime. Iyiki de dusuncelerim degismis yoksa buyuk hayal kirikligina ugrardim. Burada arkadaslik ortami diye bir sey yok. Ama diger her konuda ortam gercekten de animelerdeki gibi. Sokaklar, yollar, evler, binalar, parklar etrafta o kadar cok ilginc sey var ki hala yurudugum kilomtre basina bir kac fotograf cekiyorum. Buraya geldikten sonra da anime izlemeyi veya manga okumayi artirmadim. Ama az kaldi Japoncami biraz daha ilerleteyim duzenli manga okumaya baslarim yine.

Bilgisayarda Turkce klavye yok. Romaji ile yaziyorum. Okumasi zor oldugu icin kusura bakmayin.

Hangi prefektörlüktesin ve ne aracılığıyla gittin; burs, yüksek lisans vesaire yoksa direkt gidenlerden mi?
もし、私の持っているものが私を意味するなら、私が持っているものを失ってしまったら、私は誰なんだろう?

Zero000

İlk animem Another'dı. İlk mangam da Rosario Vampire

Dai sikim

Merhaba, benim bu dünyayla tanışmam Jujutsu Kaisen ile oldu, şimdi düşünüyorum da baya iyi bir başlangıç olmuş benim için. Okuduğum ilk manga ise death note du. Ilk başta yadırgamıştım, hatta biraz sinirimi bozmuştu ama sonrasında alışmıştım. En sevdiğim animem ise terror in resonance. Hâlâ tadı damağımda :)