avatar_Cipsy

Japonya'nın Coğrafyası

Başlatan Cipsy, 17 Mart 2024, 13:48:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CipsyKonuyu Başlatan

COĞRAFYA

Alan
Asya kıtasının doğu sahilinde 3800 km. uzunluğunda dar bir yay çizerek uzanan Japon Takımadaları, 20/25'-45/33' kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Dünya kara topraklarının %0,3'ünden daha az bir kara alanı olan Japonya'nın toplam yüzölçümü 377.815 km2 dir. Bu büyüklüğü ile Türkiye'nin yaklaşık yarısı kadardır.
Takımadalar, dört büyük ada Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku" adalar zinciri ve yaklaşık 3900 irili ufaklı adalardan oluşmaktadır. En büyük adası Honshu adasıdır ve yüzölçümü tüm adaların % 60'ı kadardır.

Bölgeler

Hokaido : Hokkaido Tohoku : Aomori, Akita, Iwate, Yamagata, Miyagi, Fukushima
Kanto : Ibaraki, Tochigi, Gunma, Saitama, Tokyo, Chiba, Kanagawa
Chubu : Yamanashi, Nagano, Niigata, Toyama, Ishikawa, Fukui, Gifu, Aichi, Shizuoka
Kinki : Mie, Nara, Osaka, Wakayama, Shiga, Kyoto, Hyogo
Chugoku : Tattori, Okayama, Hiroshima, Shimane, Yamaguchi
Shikoku : Tokushima, Kagawa, Kochi, Ehime
Kyushu : Fukuoka, Saga, Nagasaki, Oita, Miyazaki, Kumamoto, Kagoshima, Okinawa

İklim
Japon Adaları, Japonya'dan Kore Yarımadası, Çin ve Güneydoğu Asya boyunca Hindistan'a kadar uzanan muson bölgesinin kuzeydoğu sınırında ve ılıman bölgede yer almaktadır.
Japonya'da genellikle dört farklı mevsim yaşanır. Haziran ortalarında başlayan yaz sıcak ve rutubetlidir.
Kış, Pasifik tarafında güneşli ve yumuşakken, Japon Denizi tarafında bulutlu geçer. Dağlık iç kısım ise dünyanın en karlı bölgelerinden biridir. Kuzeydeki Hokkaido adasında kıslar oldukça sert geçer. Baskent Tokyo, yaklaşık İstanbul ile aynı enlemdedir. Yazları çok sıcak ve nemli havaya rağmen kışları ılıktır.

Topoğrafya
Japonya'nın toplam yüzölçümünün %71'i dağlık arazidir. Bu dağların 532'den fazlası 2000 metreden daha yüksektir. Japonya'nın en yüksek dağı Fuji 3776 metredir.1707'den bu yana patlamamış olmasına rağmen Fuji dağı 77 aktif volkandan biridir.

Nüfus

Nüfus artışı
1987 tarihinde Japonya'nın nüfusu 121.4 milyonken, bügun 125 milyon civarındadır. Diğer sanayileşmiş ülkelerde olduğu gibi, Japonya'da nüfus artısı ölüm oranlarının azalmasına rağmen yavaşlamıştır.
1974'de % 1.27 olan nüfus artışı 1987'de % 0,54'e düşmüştür. Bu azalmaya doğum oranlarında meydana gelen azalma gösterilebilir.

Nüfus yoğunluğu
1987 senesinde Japonya'da nüfus yoğunluğu 321 kişi/km2 dir. Günümüzde, bütün nüfusun % 45'i 3 büyük metropol olan Tokyo, Osaka ve Nagoya'da yaşamaktadır.

Nüfus yapısı
1989 senesinde Japonya'nın toplam nüfusunun % 10.9'u 65 yaş ve üstündedir. Japonya'da ortalama yaşam süresinin dünyada en uzun olan ülke olması nedeniyle (kadınlar için 81, erkekler için 75 yaş civarında) yaşlı nüfus oranı belirgin bir şekilde artmaktadır. 2020 yılında bu oranın % 23.6'ya ulaşması beklenmektedir.

Alıntı YapKaynak:http://www.japonkultur.com/tr-cografya.html

McMaster

Gitmek nasip olur inşallah. Onlar Türkiye'ye geldiğinde sanki farklı bir gezegene gelmiş gibi takılıyorlardı.
İnsanlar yaptıklarından mesuldür. Ama yaptıktan sonra ise keşkeler çekilmeyecektir.