avatar_Cipsy

J-Fashion (Japon Modası)

Başlatan Cipsy, 17 Mart 2024, 13:45:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CipsyKonuyu Başlatan

Japon Modası, hakkında paylaşımların yapılacağı ne nedir, ne değildir, günün modası, günün J-Fashion fotoğrafı gibi paylaşımların sunulacağı, tarzların konuşulup tartışılacağı gibi Uzak Doğu modası hakkında genel bir platform tadında oluşmasını istediğim bir konu.

 Umarım faydadan ziyade rahatça konuşup, keyifli bir tartışma ortamı olur ve tabi tarzlardan ve giyim konusunda da az yada çok yararlanabilinecek olmasını umuyorum.


Ustaların tanıtımıyla başlayayım sonra günün fotoğraflarını paylaşırım.

Kenzo Takada

Tüm dünyada özellikle kozmetik markası olarak isimleşen Kenzo, 1964 yılında Paris'e taşındığında moda çevresiyle tanıştı. 1970'ten sonra başarılarının ardı arkası kesilmedi; önce Vivienne Galeri'de ilk defilesini düzenlemiş, ardından 'Jungle Jap' isimli bir butik açtı. Modellerinden biri aynı yıl Elle dergisine kapak kızı oldu. Koleksiyonu New York ve Tokyo'da gösterilirken bir sonraki yıl 'Fashion Editor Club of Japan's' ödülünü kazandı. 1983 yılında ilk erkek koleksiyonunu hazırladı. Bugün 'Ça Sent Beau' ismiyle bilinen Kenzo de Kenzo parfüm markasını ise 1988 yılında yarattı. 21 yıl önce işinden emekli olan Kenzo, her şeyi asistanına devredip modayla uzaktan ilgileniyor.

Isse Miyake

Japon modasının ve kozmetiğinin kuşkusuz en büyük isimlerinden. Özellikle teknolojik altyapılı kreasyonları ve parfümleriyle tanınıyor. Üniversitedeyken grafik tasarım Okuyan Miyake, önce Paris ve New York'ta çalıştı. Daha sonra Tokyo'ya gelerek 1970'te burada 'Miyake Design Studio'yu açtı. 80'lerde 'pli' için yeni metodlar geliştirerek bunu kendi tasarımlarına uyguladı. Frankfurt Balesi için kostüm hazırladı. 1994 ve 99 yılları arasında modanın içinde aktif olarak yer aldı.

Hanae Mori

Japon modasında en saygı duyulan ustalardan biri! En büyük özelliğiyse kuşkusuz Japon moda tarihinde Paris ve New York'ta defilesi düzenlenen ilk Japon kadın modacı olması. Ayrıca Fransa'daki bir 'couture' federasyonunun ilk Asyalı 'haute couture' tasarımcısı ilan ettiği bir modacı, Mori. Japonya'da en fazla onurlandırılan kadın modacıların başında geliyor. 'İlk' olma unvanıyla Japon kadınları arasında 'özgürlük' ikonu olarak gösterilmesi de boşuna değil. İlk moda evini 1951'de açan Hanae Mori, 90'larda işini 500 milyon dolarlık bir imparatorluğa dönüştürdü.

Yohji Yamamoto

Paris'te 1981'deki defilesinden sonra en çok ilham alınan Japon modacıların başında geliyor. Yohji Yamamaoto ve Y's markalarının yaratıcısı, özellikle Tokyo'da popüler. New York, Paris'te de butikleri var. İki markanın da yıllık satış rakamı 100 milyon doların üzerinde. Yamamoto daha çok avant-garde tarzıyla biliniyor. Özellikle siyah renkte, battal boy sülüetlerde ve drape kumaşlarda imzasını görmek mümkün. İş birliği yaptığı markalar arasında Adidas, Hermès var. Ayrıca Elton John, Placebo, Heiner Miller gibi sanatçılarla da beraber çalıştı.

Rei Kawakubo

Fransızca'da 'erkek gibi' anlamında gelen 'Comme des Garçons' markasının kurucusu ve sahibi. Marka öyle büyük bir üne sahip oldu ki dünya çapında pek çok ülkede butiği var. Koleksiyonlar, Tokyo'da Comme des Garçons stüdyolarında tasarlanıyor ve Japonya, Fransa İspanya ve Türkiye'de yapılıyor. Kawakubo'nun markasının işbirliği yaptığı ünlü markalar arasında ise Speedo, Nike, Lacoste, Moncler, Louis Vuitton gibi isimler var.

Junya Watanabe

Tokyo'daki Bunka Moda Okulu'ndan mezun olduktan sonra Comme des Garçons'da işe başladı. 1987'de örgü markası Tricot'un baş tasarımcılığına getirildi. 1992 yılında Comme Des Garçons Homme markası altında tasarımlar yaptı ve sonra işleri büyüterek ismini de markanın yanına iliştirmeyi başardı. O artık 'Junya Watanabe Comme Des Garçons' markasını yönetiyordu. Daha çok 'tekno couture' tasarımcı olarak bilinen modern çizgileriyle tanınan modacı, 2007'de Converse'in 'All Star' serisini hazırladı. 2009 Nisan'ında ABD'nin first lady'si Michelle Obama'nın Royal Opera Binası'nda giydiği mavi desenli kazağı da o tasarlamıştı.


Kaynak: Womenist

Son Ekleme: 30 Eylül 2012, 22:15:16
Bazı sokak modası fotoğrafları.

Spoiler

Son Ekleme: 30 Eylül 2012, 22:15:54
Günün Fotoğrafı


Benzer Konular (2)