• İLK MANGA VE ANİMENİZ NEYDİ? 5 0 5 1

İLK MANGA VE ANİMENİZ NEYDİ?

Başlatan Birket, 07 Kasım 2023, 22:59:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Taiga

Alıntı yapılan: CloudT - 02 Şubat 2024, 19:22:58
Alıntı yapılan: Taiga - 01 Şubat 2024, 16:00:50ANIMEZ ile animeyle tanisan dusundugumden fazla kisi varmis. Ben de MTV Turkiye sayesinde anime ile tanismistim. Ilk olarak izledigim anime Samurai 7 idi sanirim. Ama basiliskte olabilir. Turkce dublajli izlemistim. MTVnin dublajlari baya iyiydi. Ama sanki Basiliskin cevirisini Kazaskerin cevirisinden araklamislardi. Ama yanlis hatirliyor da olabilirim. MTVde anime gecesi olurken TRTde her hafta geceleri Studio Ghibli animeleri koyuyordu. Hatta MTVde Anime Forum isminde 3 kisinin anime tartisdigi bir program bile vardi.

Manga ile tanismam da internet ve bilgisayarimin oldugu 2009 senesine takabul ediyor. Daha fazla anime evrenine derinlemesine dalinca haliyle mangalarla da tanistim. Ilk mangami hatirlamiyorum ama zevk alarak okudugumu hatirladigim ilk manga Naruto idi. Sonrasinda Gantz bana Mangalari sevdirdi. Bitirici vurusu da Berserk yapti. Manga okumak dururken Anime de neymis dedim ve yillarca seyrek anime izlerken cok fazla manga okudum. Ne zaman ki bu hayat boyle gitmez, en iyisi kendime bir hedef belirleyeyim dedim. Iste o zaman anime ve manga okumayi acayip derecede azalttim. 2016 senesinde koymustum hedefimi. Hedef de Japonyada yasamakti. 7 Aydir Japonyadayim. Hedefi ilk belirledigim de animelerle, mangalarla yasayacagima gidip Japonyaya kendim anime, manga gibi ortamin icerisinde yasarim demistim. Sonradan bu dusuncem degisti. Ulke batiyor bari kulturunu bildigim, Turklerin az oldugu, insaninin karakterinin iyi oldugu bir ulkeye gideyim, en iyisi yine Japonya dedim kendi kendime. Iyiki de dusuncelerim degismis yoksa buyuk hayal kirikligina ugrardim. Burada arkadaslik ortami diye bir sey yok. Ama diger her konuda ortam gercekten de animelerdeki gibi. Sokaklar, yollar, evler, binalar, parklar etrafta o kadar cok ilginc sey var ki hala yurudugum kilomtre basina bir kac fotograf cekiyorum. Buraya geldikten sonra da anime izlemeyi veya manga okumayi artirmadim. Ama az kaldi Japoncami biraz daha ilerleteyim duzenli manga okumaya baslarim yine.

Bilgisayarda Turkce klavye yok. Romaji ile yaziyorum. Okumasi zor oldugu icin kusura bakmayin.

Hangi prefektörlüktesin ve ne aracılığıyla gittin; burs, yüksek lisans vesaire yoksa direkt gidenlerden mi?
Tokyo`dayım ama merkezi yerlerden baya uzağım. Şöyle söyleyeyim: Totoro`da Miyazaki çocukluğunun bir bölümünün geçtiği mekanları bizlere aktarmış ya işte o mekanlar benim evimin komşu kasabası oluyor. Hatta üç dört kere yürüyerek Totoro koruluklarına gittim. Eğer sabah sabah raylara atlayarak intahar eden olmazsa 40 dakikada okuluma gidebiliyorum. Gerçi part time işime gitmem haftasonları bir buçuk saatten daha fazla zamanımı alıyor ama ben tüm yolu trenle ve metroyla gitmediğimden kaynaklanıyor bu. İşten yol parasını veriyorlar ama ben yürümeyi sevdiğim ve ulaşım çok pahalı olduğu için genellikle Kabukicho`dan Omotesando`ya kadar yürüyorum.
Öğrenci vizesi ile geldim. Şimdi dil okuluna gidiyorum. Bu senenin sonu, gelecek senenin başı gibi gelecek hedefimi tam olarak belirleyeceğim. İş mi kovalayacağım, senmon gakkou veya yüksek lisan mı yapacağım veya Japonya`dan başka bir ülkeye mi geçeceğim? Gönlüm direk iş bulup vizemi öğrenci vizesinden çalışma vizesine çevirmekten yana ama her şeyi zaman gösterecek.